Usługi hostingowe – na co zwracać uwagę?

Jeśli posiadasz firmę, to z pewnością posiada ona swoją stronę internetową. Czy wiesz jednak, jak istotny dla Twojego biznesu jest prawidłowo dobrany hosting? Czym zatem powinien się cechować najlepszy hosting dla firm?

Hosting – wybierz bezpieczeństwo oraz prędkość

Hosting, zwłaszcza ten dedykowany dla firm, powinien łączyć w sobie kilka wartości: być niezawodny, szybki, bezpieczny i zapewniać wsparcie techniczne. Gdy mówimy o prędkości, mamy na myśli prędkość ładowania się stron. Dlaczego jest istotna? Po pierwsze, ma ona wpływ na wrażenia użytkownika, który często ma tendencje do przedwczesnego porzucenia strony, jeśli ładuje się ona za długo. Po drugie, prędkość ładowania się strony jest jednym z ważnych czynników, które Google bierze pod uwagę podczas określania pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Poza optymalizacją obrazów i kodu czy likwidacją zbędnych przekierowań w obrębie strony, równie znaczący dla czasu ładowania witryny ma także rodzaj hostingu (VPS, dedykowany, w chmurze, czy też współdzielony), wysoka szybkość łącza oraz użycie szybkich dysków SSD w serwerach. Poza tym biznesy powinny szukać usługi hostingowej zapewniającej pełną niezawodność. Serwery firmy hostingowej powinny działać w sposób ciągły. Powinno się wybierać tych dostawców, którzy oferują bezawaryjne działanie serwera na poziomie min. 99%. Ten parametr powinien być szczególnie ważny dla sklepów internetowych, bowiem każda godzina niedostępności sklepu może powodować wiele tysięcy strat.

Czym powinna charakteryzować się dobra usługa hostingowa?

W przypadku usługi hostingowej dla firm nie warto skłaniać się do opcji najtańszych. Darmowe usługi hostingowe z reguły charakteryzują się słabą jakością, a nagminnie zdarza się, że serwery takiej usługi znajdują się poza granicami kraju i nie ma do nich dostępu w razie awarii. Dla stron firmowych szukajmy hostingu zapewniającego całodobowe wsparcie techniczne doświadczonego zespołu. Kluczowe, żeby reakcja na zgłoszenia potencjalnych awarii była też stosunkowo krótka, kontakt z dostawcą łatwy, a cennik hostingu i warunki przedłużenia ważności domeny skonstruowane w klarowny sposób. Nie zaniedbujmy także o bezpieczeństwie naszych danych. Serwery firmy hostingowej powinny być zabezpieczone stale aktualizowanym programem antywirusowym, w serwerowni muszą panować adekwatne warunki techniczne (temperatura, chłodzenie, zabezpieczenie na wypadek pożaru), a backup danych powinien być wykonywany regularnie.