Usuwanie malware ze strony www to zadanie dla specjalisty

Dowiedz się, jak rozwiązać problem z stronami zawirusowanymi.

WordPress stał się w minionych latach tak szeroko rozpowszechnionym systemem zarządzania treścią, że ilość sklepów i stron tworzonych z jego użyciem szacuje się aktualnie na setki milionów. Powszechność stosowania tego CMS-a sprawia, że strony wykonane na WordPressie bywają ulubionym celem ataków hakerskich. W sytuacji zainfekowania strony wirusem, potrzebne będzie czyszczenie zawirusowanego WordPressa.

Jak rozpoznać zawirusowanego WordPressa?

Obrazy na stronie zostały podmienione bez Twojej ingerencji? Ze strony wychodzi spam? Na stronie pojawiły się odnośniki do nieznanych Ci adresów? A może logowanie jest niemożliwe? To raptem kilka z częstych przykładów wskazujących na zainfekowaną stronę. W takim przypadku niezbędne jest błyskawiczna reakcja w celu usunięcia przyczyn infekcji, a w konsekwencji przywrócenia witryny internetowej do poprawnego funkcjonowania. Czyszczenie WordPressa ze złośliwych wtyczek lub po atakach hakerów najlepiej zlecić ekspertom od tego typu działań, bowiem naprawa zawirusowanego WordPressa na ogół przekracza kwalifikacje osób, które każdego dnia parają się tylko tworzeniem sklepów oraz stron www na tym systemie zarządzania treścią.

Jak przebiega czyszczenie zainfekowanego WordPressa?

Spece zajmujący się usuwaniem infekcji ze stron opartych na WordPressie w obrębie swoich czynności naprawczych wykonują wnikliwy przegląd baz danych i plików strony. Weryfikują pliki wp-config oraz htaccess, jak również kod zastosowanych na stronie wtyczek oraz motywów. W trakcie naprawy zawirusowanego WordPressa wdrażane są na stronie niezbędne zabezpieczenia, które ograniczą ryzyko dalszych infekcji. Jeśli trwające dłuższy okres czasu zawirusowanie było powodem dodania strony do listy wykluczeń (m.in. w oprogramowaniu antywirusowym), po usunięciu malware z CMS-a specjaliści mogą podjąć też niezbędne działania w celu skreślenia jej z tego rodzaju katalogów. Regularne aktualizowanie CMS-a i używanych na stronie internetowej wtyczek jest szczególnie ważne, gdyż likwidacja wszelkich następstw infekcji nie jest gwarancją, że podobny kazus nie nastąpi za kilkanaście miesięcy.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]