Okna zabytkowe pod specjalną opieką

Kup okna zabytkowe drewniane na www.oknostol.com.pl

Okna zabytkowe zwykle prezentują się znacznie lepiej niż te wytwarzane obecnie i są niewątpliwą ozdobą obiektów. Względy estetyczne to rzecz jasna ich nie ostatnia zaleta, zaś na ich wartość w dużym stopniu wpływa również wiek. Tak jak pozostałe przedmioty zabytkowe, także okna muszą być konserwowane w myśl przepisów – ich remontu nie możemy przeprowadzić samodzielnie z użyciem kupionych w sklepach surowców. Jakimi cechami więc wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma prawo wykonać takie prace?

Okna zabytkowe – jak rozpoznać

Okna zabytkowe zwykle posiadają więcej zdobień niż nowoczesne. Rzadko są też otwierane od góry, co powoduje, iż niezbędne okazują się lufciki, dzięki którym można wentylować mieszkanie. Okna zabytkowe, jak przed momentem wspomnieliśmy, zrobione są zwykle z drewna – surowca, jaki wykazuje sporo plusów, lecz potrzebuje częstej konserwacji, a poza tym nietrudno go uszkodzić. Z tego powodu tak ważne są uprawnienia specjalistów naprawiających okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak wybrać fachowca?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają budowę skrzynkową, która potrzebuje wysokich umiejętności – ten rodzaj okna cechuje się bowiem zastosowaniem wielu, dziś już nieczęsto widywanych, sposobów. W związku z powyższym, także najbardziej doświadczeni specjaliści nie powinni serwisować okien zabytkowych, jeżeli nie posiadają uprawnień potwierdzających ich umiejętności, które zostały wydane przez urząd ochrony zabytków – w przeciwnym wypadku zostaną na nich nałożone duże kary.

Nasza siedziba:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]