Myślisz o używanym samochodzie? Pamiętaj o sprawdzeniu auta przed kupnem

Kupno samochodu to istotny wydatek – dla wielu z nas wiąże się zatem z podjęciem odpowiedzialnych decyzji. Nadzwyczaj dużym ryzykiem jest nabycie auta z drugiej ręki – etyczność ich właścicieli niestety w wielu przypadkach bywa na niskim poziomie, a samochód opisywany jako bezwypadkowy i w 100% sprawny, okazuje się mieć „ciekawą” historię i mnóstwo usterek. Niestety nie każdy z nas jest w stanie odkryć potencjalne nieprawidłowości przed dokonaniem transakcji. Sprawdzanie pojazdu przed zakupem warto zatem powierzyć specjalistom.

Sprawdzenie auta przed kupnem – wykrywanie wad i usterek

Sprawdzenie aut używanych jest niezbędne, aby przekonać się, że rzeczywisty stan techniczny pojazdu jest taki, jak deklaruje jego dotychczasowy właściciel. Najlepiej, jeśli samochód obejrzy doświadczony, godny zaufania mechanik, niezwiązany w żaden sposób ze sprzedającym. Szczególnie ważne jest to w przypadku zakupu pojazdu z komisu bądź od pośrednika. Niektóre firmy, żeby zwiększyć wyniki sprzedaży, mają skłonność do przemilczenia informacji o różnorodnych uszkodzeniach i usterkach, które mogłyby wpłynąć na obniżenie ceny. Sprawdzenie samochodu przed kupnem pozwala uniknąć takich błędów i – tym samym – ryzykownych wydatków.

Sprawdzenie samochodu przed zakupem – rejestry i kartoteki

Równie znacząca – a czasem nawet istotniejsza – jest historia pojazdu. Chodzi tu szczególnie o informacje o potencjalnych stłuczkachz jego udziałem, przebiegu i wpisach w rejestrach samochodów kradzionych. Sprawdzenie samochodu pod tym kątem umożliwia tzw. numer VIN (Vehicle Identification Number) i specjalistyczne wyszukiwarki. Korzystanie z nich podlega opłacie, ale firmy oferujące inspekcję pojazdów zapewniają także i tę usługę – dzięki niej nie kupimy kradzionego auta i ustrzeżemy się wielu innych kłopotów.