Masz problem z wilgotnymi murami? Wynajmij ekspertów od osuszania ścian

Nawet gdy budynek stoi jest na obszarze, gdzie wody gruntowe przebiegają dość nisko, istnieje zagrożenie, że z czasem ściany będzie penetrować woda. Może się to wydarzyć też nagle z powodu podtopienia bądź w wyniku zalania przez zniszczoną instalację hydrauliczną, a nieraz pojawienie się wilgoci zachodzi stopniowo w rezultacie nieprawidłowo wykonanej lub nadwerężonej hydroizolacji ścian.

Osuszanie domu – najpierw rozpoznanie przyczyn

Zawilgocenie ścian nie znaczy od razu, iż budynek nie nadaje się do zamieszkania. W pierwszej kolejności trzeba rozpocząć od znalezienia przyczyn powstawania wilgotnych zacieków. W pomieszczeniach takich jak niewietrzone piwnice, kuchnie i toalety pojawiająca się na ścianach pleśń jest częściej następstwem przecieków z uszkodzonego dachu bądź tarasu lub skraplania się pary wodnej. Takie przypadki wymagają wykorzystania jednego lub wielu rozwiązań: przywrócenia właściwej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, skorzystania z poziomych blokad przeciwwilgociowych bądź powłok paroszczelnych. Niestety na terenach, gdzie wody gruntowe sięgają wysoko i penetrują fundamenty i ściany obiektu lub gdy zdarzyło się podtopienie na skutek powodzi (ewentualnie silnych opadów atmosferycznych), osuszenie ścian jest już zadaniem dla specjalistów z zakresu hydroizolacji.

Sposoby osuszania murów

Profesjonaliści, którzy mają duże kwalifikacje w osuszaniu ścian zarówno budynków mieszkalnych, jak i użytkowych, zaczynają swoje działania od analizy genezy zawilgocenia i kondycji podmokłych ścian. Jest to podstawa do wybrania słusznych sposobów i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie obiektu ceglanego, którego tynki puchną i wykruszają się, a na murach tworzą się plamy, zapewne spowodowane jest kapilarnym wnikaniem wilgoci w ściany. Po nieizolowanych murach z cegły woda pnie się w górę – czasami wręcz na parę metrów. Zdarza się to częstokroć, szczególnie w starych budynkach, jakkolwiek można to naprawić przywracając hydroizolację poziomą ścian, która zastopuje wznoszenie się wody wzwyż. Kolejnym etapem, oczywiście po należytym przygotowaniu murów, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz wykonanie izolacji pionowej.

Efektywne osuszenie murów polega czasami przywróceniu hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem doświadczonej ekipy jest wówczas odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, usunięcie zniszczonej izolacji bitumicznej, papy termozgrzewalnej bądź mat bentonitowych, a następnie wykonanie izolacji pionowej elastycznej lub mineralnej. W wielu przypadkach potrzebne będzie też odnowienie łączenia izolacji murów z izolacją pozostałych części budynków, jak ściany żelbetowe, stropy żelbetowe i przepusty kabli.