Kto przeprowadzana psychologiczne badania operatorów?

Jeśli potrzebujesz zamówić badania operatorów Bielsko, zajrzyj tutaj.

Badania psychologiczne większości z nas kojarzą się z długą i bardzo dociekliwą rozmową prowadzoną przez lekarza specjalistę, który zamierza zgłębić nasze rodzinne relacje. Jak się jednak okazuje takie badania znajdują też zastosowanie między innymi podczas określania zdolności do zatrudnienia osób, które chciałyby wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego rodzaju maszyny budowlanej.

Badania operatorów: jak wyglądają?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane nie odbiegają bardzo od tych, jakie zobowiązani są przejść kierowcy zawodowi. Obejmują więc dokładny wywiad zbierany przez psychologa, testy osobowościowe i temperamentalne, testy inteligencji oraz testy aparaturowe. Z całą pewnością testów nie należy się bać. Do ich wypełnienia trzeba podejść w sposób otwarty. Znaczenie ma rzetelność oraz szczerość udzielanych odpowiedzi. Jednak testy aparaturowe mają największe znaczenie w przypadku osób planujących pracować jako operator maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji zainteresowanego. Określając ją zyskujemy wiedzę, czy dana osoba będzie w stanie w dość szybki sposób reagować na dynamicznie występujące w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają też predyspozycje do widzenia steroskopowego, oceny prędkości obiektów pozostających w ruchu oraz koncentracji uwagi. Wszystko to ma w wypadku operatorów dźwigów, wózków i innych urządzeń ogromne znaczenie.

Badania operatorów: kto może je wykonywać?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane może wykonać tylko psycholog, któremu udało się zdobyć uprawnienia psychologa transportu, a do tego niezbędne jest ukończenie studiów podyplomowych. Trzeba wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być okresowo powtarzane. Należy tego pilnować, w przeciwnym razie można stracić uprawnienia do obsługi maszyn. Przestrzegający przepisów pracodawca odsunie od pracy pracownika, który nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]