Kiedy wykonać badania psychologiczne kierowców?

Zamów badania psychologiczne Bielsko Biała

Na sytuację na szosach w największym stopniu wpływają kwalifikacje obsługujących jeżdżące po nich pojazdy. Szczególnie ważne okazuje się to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i busów. W ich przypadku ważne są zarówno umiejętności, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego względu przedstawiciele takich profesji zgodnie z przepisami powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ten temat kilka zdań. W jakich odstępach powinny być wykonywane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Przebieg badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców powinny być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie dotyczy jednak kierowców, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – muszą wszak przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw przeprowadza badania osobowości. Przybierają one postać rozmowy z badanym, podczas której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w skrajnych sytuacjach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem przeprowadzane są badania na specjalnych maszynach, podczas których sprawdzana jest percepcja szybkości, podzielność uwagi umiejętność szybkiej reakcji i dostrzeganie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy pamiętać, że nie dla każdego ich efekty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco podnieść. W jaki sposób? W internecie znajdziemy różne opisy działania maszyn, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]