Badania psychologiczne kierowców – przebieg testów

Potrzebujesz dowiedzieć się, kto ma w swojej ofercie badania psychotechniczne Kęty? Nie zwlekaj! Koniecznie odwiedź www.bielskobadania.pl

Badania psychologiczne kierowców są przeprowadzane w profesjonalnych gabinetach diagnostycznych. Dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów, są więc niezwykle ważne w kontekście bezpieczeństwa na drogach. Jak wyglądają badania i co dokładnie weryfikują? Jakie aparaty są używane w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych i egzaminatorów

Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychologicznym. Do największej należą osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii D+E. Do badań przystępują również kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Dodatkowo badania psychologiczne powinni przechodzić również kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz instruktorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzają podzielność uwagi

Badanie psychologiczne składa się z dwóch etapów. Najpierw osoby badane przystępują do części teoretycznej. Na tym etapie kontrolowana jest zdolność koncentracji, przerzutność uwagi, dokładność działania oraz cechy osobowości czy poziom lęku. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech charakteru czy wskazać brakujący element. Drugim etapem testów psychologicznych jest część aparaturowa, która sprawdza przede wszystkim widzenie przestrzenne, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny odległości. Na tym etapie wykorzystuje się m.in. kabinę ciemniową, miernik czasu reakcji oraz aparat krzyżowy. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i weryfikowaniu, w jaki sposób osoba badana reaguje na oślepienie światłem.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]