Badania operatorów – dlaczego są obowiązkowe?

Gdy wspomina się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, najczęściej łączymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą się im poddać. Obowiązek taki regulacje nakładają także na operatorów koparek, dźwigów, wózków i podobnych urządzeń. Dlaczego jest taka konieczność i na czym badania tego typu polegają?

Dlaczego badania operatorów są obowiązkowe?

Prawo precyzyjnie określa, przedstawiciele jakich zawodów muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których właściwa sprawność psychofizyczna jest istotna dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Co więcej, jeśli chodzi o środowiska, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często zdarzają się wypadki, a większa część z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli złą koncentracją, kłopotami ze wzrokiem czy zbyt wolną reakcją. Zdolności te spadają wraz z wiekiem, a także z powodu pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej należy, i dlatego wykonywanie tego typu testów jest niebagatelne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Testy, którym poddaje się kierowców i operatorów, mają tę samą istotę. Sprawdza się głównie wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe i widzenie po zmierzchu, a także poziom koncentracji, prędkość reakcji i zdolność oceny odległości. Istotna jest również przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe NIE lub TAK, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zwykle nie trwają one dłużej niż 30 minut.
Jeśli chodzi o to, jak długo testy są ważne, to jest to uzależnione przede wszystkim od wieku badanego. Najczęściej są to trzy-cztery lata, zaś w przypadku osób powyżej pięćdziesiątego roku życia – jeden-dwa lata.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]