Wykorzystanie sklejki szalunkowej w budownictwie

Zobacz, gdzie kupić sklejkę szalunkową Kraków.

Deski szalunkowe to podstawowy komponent konstrukcji szalunkowych. Tę rolę mogą pełnić typowe deski z drewna lub płyty wyprodukowane z innego surowca, jednak najczęściej stosowana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem wybudować obiekty ze ścianami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki są również wykorzystywane w budowlach murowanych, gdzie pozwalają na wykonanie otworów na stolarkę, czyli okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeśli jest nam potrzebna, a nie możemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją wykonuje

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach z reguły wykorzystywane były deski z bloków drewna. Te jednak były drogie, a jednocześnie nie posiadały wymaganych parametrów – przede wszystkim nie najlepiej radziły sobie z zawilgoceniem. Z tej przyczyny obecnie stosowana jest głównie sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z różnych gatunków drewna – na ogół z topoli, brzozy lub olchy. W ofercie producentów znajdują się różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji używa się kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Inny często stosowany wariant to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Przedsiębiorstwa budowlane dysponują z reguły swoją sklejką szalunkową wraz z podzespołami pozwalającymi na jej łączenie. Jeśli jednak zamierzamy wybudować dom lub garaż własnymi siłami, nie ma potrzeby kupowania wszystkich elementów szalunków – możemy je wypożyczyć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Prócz samych desek, firma oferuje także wynajem innych elementów niezbędnych do ustawienia szalunków – m.in. głowic i łączników.

Nasza siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]