Szalunki – niezastąpione w przemyśle budowlanym

Zobacz, gdzie zamówić szalunki Kraków

Deskowanie, czyli innymi słowy szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na wznoszenie ścian budynków. Z reguły używa się ich w przypadku wylewania ścian betonowych – wtedy są one konieczne do tego, żeby nadać im odpowiedni kształt i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Poza tym szalunki stosuje się też w trakcie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie umożliwia wykonanie prześwitów na drzwi, bramy i okna. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego wykonane są obecnie szalunki i jak mogą zdobyć je inwestorzy.

Szalunki ze sklejki, metalu bądź drewna

Klasycznym rodzajem szalunków jest konstrukcja wykonana z mocnych sklejek połączonych ze sobą gwoździami ewentualnie desek drewnianych, która po rozebraniu może być wykorzystana ponownie. Rozbiórka takich szalunków jest jednak ciężka – większa część inwestorów i wykonawców stawia więc zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – struktur przeznaczonych do szybkiego i łatwego składania oraz rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wytworzone z drewna, metalu bądź sklejki, jak również zestawiać 2 lub 3 surowce. Z reguły jednakże korzysta się ze sklejki – głównie z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a strukturę spajają głowice ze stalowe bądź aluminiowe, łączniki, belki i narożniki.

Wypożyczenie szalunków – kiedy to się opłaca?

Firmy często parające się pracami murarskimi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku brygad, które zwykle świadczą odmienne usługi oraz inwestorów, którzy planują zamierzających postawić pojedynczy obiekt. Zakup wszelkich elementów potrzebnych do złożenia szalunku byłby zupełnie nieopłacalny . Znacznie ekonomiczniejszym wyjściem jest wypożyczenie szalunków.

Nasza siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]