Nie tylko do zabytków – okna skrzynkowe

Zobacz, gdzie zamówić okno skrzynkowe, wejdź na www.oknostol.com.pl/okna/okna-skrzynkowe/

Okna skrzynkowe kojarzymy zwłaszcza z zabytkowymi budynkami. Nierzadko spotkać je można w zabytkowych kamienicach, wiejskich domkach oraz pałacach. Obecnie są one wytwarzane przede wszystkim z myślą o założeniu w takich budynkach, bo zastosowanie tego typu okien oczekiwane jest przez konserwatora. Warto przy okazji zaznaczyć, że z uwagi na ich względy estetyczne coraz częściej zakładane są również w nowszych obiektach. Tym bardziej, że dzisiejsze modele są tak samo wydajne, co okna wykonane tradycyjnymi sposobami. Jak jednak wyglądają okna skrzynkowe? Z jakich materiałów są produkowane?

Okna skrzynkowe – budowa

Określenie okien skrzynkowych bierze się z ich budowy. Zbudowane są z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi jest pusta przestrzeń. Jest to pewnego typu izolator, który zabezpiecza pomieszczenie przed zimnem. Okna skrzynkowe w wiekowych budynkach często podzielone są na czworo części – te u góry, mniejsze skrzydła są otwierane oddzielnie i niegdyś były wykorzystywane do wentylowania pomieszczeń. Taka budowa szczególnie dobrze zda egzamin w budynkach zabytkowych – na przykład domach drewnianych.

Drewno na okna skrzynkowe

Okna skrzynkowe, tak jak inne typy, muszą być zrobione z właściwego materiału. Dotąd najczęściej sięgano po sosnę i dąb, ale ostatnimi czasy ich producenci wykorzystują również gatunki egzotyczne. Gatunki takie jak np. meranti są bowiem dużo bardziej odporne na działanie wilgoci, powietrza oraz ekstremalnych mrozów.

Nasza siedziba:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]