Hydroizolacja ściany fundamentowej obowiązkowym etapem prac budowlanych

Każdy dom zbudowany jest z kilku typów ścian. Do tych najważniejszych z całą pewnością wlicza się ściana fundamentowa, która na ogół określana jest także mianem fundamentów. Fundament to podwalina obiektu budowlanego. To on przejmuje wszystkie obciążenia, a następnie przekazuje je na warstwę gruntu. W efekcie cała konstrukcja nieruchomości jest stabilna. Zadaniem ściany fundamentowej jest więc połączenie w sposób naprawdę stabilny konstrukcji budynku z gruntem. Nie trudno więc domyśleć się, że ściana tego typu musi zostać należycie postawiona.

Ściana fundamentowa – najlepsze metody hydroizolacji

Aby ściana fundamentowa cechowała się trwałością oraz właściwie wypełniała nałożoną na nią rolę, musi być właściwie chroniona przed wpływem wilgoci. Trzeba wiedzieć, że mnóstwo inwestorów, architektów, a nawet ekip budowlanych nie ma dostatecznej wiedzy, która pozwala na dobranie prawidłowego sposobu hydroizolacji. Stosowanie nieodpowiednich substancji hydroizolacyjnych oraz niewłaściwie dobrany materiał budulcowy powodują, że ściana fundamentowa może okazać się nieodporna na wpływ wody. A wtedy pojawić mogą się poważne problemy.

Ściana fundamentowa – świetny materiał i zasady wykonania

Beton okazuje się być Świetnym materiałem do postawienia ściany fundamentowej. Sprawdza się on przede wszystkim tam, gdzie poziom wód gruntowych jest dość wysoki. Na materiale tego rodzaju bez trudu nakłada się naprawdę efektywnie funkcjonującą hydroizolację. Trzeba jednak wiedzieć, że jeśli w ścianie wykonano łączenie fug, to miejsca te powinny zostać osłonięte w wyjątkowy sposób. Jest to wynikiem tego, że punkty te są słabsze i to zazwyczaj właśnie przez nie przesiąka woda gruntowa, wywołując uszkodzenie ściany. Dość lichym materiałem do wykonania ścian fundamentowych okazuje się być z kolei czerwona cegła. Ten typ materiału woda przenika bez trudu. Co więcej, woda wspina się po ścianie, powodując takie uszkodzenia, jak puchnięcie, a następnie odpadanie tynku. Do tego pojawić się mogą brzydkie zacieki. Dlatego zrobienie hydroizolacji ściany fundamentowej najlepiej jest zlecić doświadczonej firmie.