Złote, platynowe, grawerowane i gładkie – o obrączkach ślubnych

Dla większości małżonków dzień ślubu jest nad wyraz emocjonującym dniem w życiu. Obrzęd ten łączy nowożeńców na zawsze, a oznaką ich wierności, oddania i uczucia są obrączki.

Panowie nie zawsze mieli obrączki ślubne

Pierwotnie nie było podziału na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, toteż ich historia jest wspólna i sięga aż do Starożytności. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., w rezultacie czego wręczenie żonie pierścionka stało się cząstką obrzędu zaślubin. Niedużo osób wie jednakże, iż panowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilkaset lat później. Już uprzednio bywały sytuacje, iż wkładali pierścienie na palec obrączkowy jak wybywali na wojnę, aczkolwiek tradycja ta rozpowszechniła się dopiero w XX w., a dokładniej w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała żołnierzowi, iż wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. W naszym kraju nosi się obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, aczkolwiek w wielu państwach, jak np. w Irlandii, w Szwecji, w Brazylii albo w Czechach, zakłada się je na lewą rękę, którędy zgodnie z tradycyjnymi zabobonami biegnie tzw. “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza oraz wybiera obrączki ślubne razem, aczkolwiek obyczaj mówi, iż narzeczona nie powinna finansować ich kupna, ponieważ jest to zobowiązanie narzeczonego.

Obrączki – dodaj datę ślubu, imię małżonka albo cytat

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się skromniejszym wzornictwem. Przez wiele stuleci wytwarzano je z rozmaitych surowców, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo lub mosiądz) symbolizujące potęgę miłości. Obecnie do ich sporządzenia używa się przeważnie złota oraz platyny, które są oznaką zaufania do partnera. Naturalnie, inkrustuje się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu najczęściej kupowane są ponadczasowe, gładkie pierścienie ze złota i delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch gatunków złota (np. różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek ślubnych, mają także często w ofercie grawerowanie artystyczne. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki dodając do nich datę ślubu, imiona małżonka bądź znaczący dla małżonków cytat.

Nasza siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]