W temacie ozdabiania biżuterii – cyrkonie

W zdobnictwie powszechnie używa się przeróżne kamienie szlachetne. Poza niezaprzeczalnym dodaniem biżuterii unikalnego wyglądu, mają one znaczny wpływ na cenę obrabianego przedmiotu. Skutkiem tego jest dość wąskie grono ludzi mogących pozwolić sobie na klejnoty otoczone legendarną sławą wśród posiadanych zbiorów. Znaleziono oczywiście też alternatywy dla niezbyt zamożnych osób.

Czym są cyrkonie? Ich wykorzystanie w biżuterii

Cyrkonie są kamieniami ozdobnymi niewystępującymi w przyrodzie są wytwarzane całkowicie syntetycznie. Z powodu zbliżonych właściwości oraz wyglądu jest jedną z najlepszych alternatyw dla diamentów. Zwykle cyrkonia nie ma koloru, ale wersje z dodatkiem innych substancji mogą przybierać wszystkie kolory lub nawet zmieniać je dzięki wpływowi światła. Z uwagi na przytoczone właściwości estetyczne, cyrkonie stały się niezastąpione w jubilerstwie.

Kosmos i bizuteria, czyli w jakich dziedzinach wykorzystuje się cyrkonie?

Jak wspomnieliśmy cyrkonie swoje miejsce jako ozdoby w jubilerstwie, posiadają one naturalnie też inne zastosowania. Przykładowo, używa się je w medycynie (jako tymczasowe uzupełnienie zębów mlecznych), w przemyśle albo też do mierzenia pH w wysokich temperaturach. Dawniej, dzięki posiadanym właściwościom używane były nawet w takich przedsięwzięciach, jak Rosyjskie misje kosmiczne. Jeśli jednak zaciekawieni jesteśmy najczęściej pojawiającą się formą cyrkonii, czyli biżuterią, nabyć ją można na przykład za pomocą internetu.