Susz konopny CBD zyskuje na popularności

W sklepach konopnych, oprócz popularnych olejów z CBD, można zamówić także susz. Licznym klientom wygląd oraz nazwa tego produktu w okamgnieniu przywodzi na myśl zakazaną prawem substancję psychoaktywną. Jednak susz konopny dostępny w sprzedaży w naszym kraju, tak jak oleje, zawiera głównie CBD, ale nie THC (stężenie tego związku – według obowiązujących regulacji – nie może wykraczać poza 0,2%).

Kto może produkować susz konopny w Polsce?

Susz konopny wytwarzany jest z kwiatów oraz liści konopi, zatwierdzonych do oficjalnego obrotu. Do 2020 r. w Polsce zarejestrowanych zostało aż 9 gatunków takich konopi siewnych (to między innymi Henola, Beniko i konopie Wielkopolskie), a sama ich hodowla spotyka się z coraz szerszym zainteresowaniem wśród naszych rolników, nierzadko stając się głównym źródłem ich dochodu.

Nad Wisłą konopie przemysłowe uprawia się dla wielu branż przemysłu, przykładowo celulozowo-papierniczego czy nasiennictwa, niemniej jednak podlega to urzędowej kontroli, co oznacza, iż rolnik bądź przedsiębiorca postanawiający przystąpić do ich wysiewu musi uprzednio pozyskać odpowiednie zezwolenie z urzędu gminy lub miasta. Oprócz tego, przetwarzanie konopi siewnych możliwe jest jedynie po otrzymaniu zgody właściwego terytorialnie marszałka województwa. Walorem konopi włóknistych jest to, że można uprawiać je na uprawach outdoorowych, jak i wewnętrznych (indoor), ale również i na scalających oba te sposoby uprawach szklarniowych (greenhouse).

Susz konopny – dlaczego ma wyjątkowy zapach?

Czemu wytwarzanie suszu konopnego staje się modna w naszym kraju? Kwiaty i liście konopi siewnych, z których otrzymuje się susz konopny, są bogate nie tylko w wiele kannabinoidów (CBDV czy CBG), ale też olejki eteryczne (jak przykładowo Linalol oraz Humulen), które dają poszczególnym ich odmianom silnie wyczuwalny, unikalny zapach. Terpeny obecne w kwiatach konopi siewnych używane są w wielu produktach spożywczych i kosmetycznych.

Ogólnie uważa się, że kannabinoidy mają spore oddziaływanie na samopoczucie człowieka, a za sprawą tego, iż nie są substancją psychoaktywną, susz konopny, który je posiada, można zastosować jako suplement terapii wspomagający zmagania z bólem głowy, stresem , zapaleniem stawów i niektórymi chorobami neurodegeneracyjnymi, jak przykładowo epilepsja. Multum wiadomości o działaniu, a także dawkowaniu tych związków, można przeczytać m.in. w opracowaniach medycznych upublicznionych w bibliotece online Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH).