Na co zwracać uwagę przy wyborze paliwa do biokominka?

Postanowiłeś o kupnie biokominka, ale chcesz wiedzieć czym jest biopaliwo i czy można nim ogrzać dom? W tym artykule postaramy się przybliżyć Ci kluczowe informacje, jakie wypada znać o działaniu i użytkowaniu biopaliwa do kominków.

Czym jest biopaliwo do biokominka?

Paliwo do biokominka to substancja powstająca na bazie alkoholu, zwykle etanolu. Biopaliwa z wysokiej półki zawierają bioetanol, który produkowany jest z roślin, dzięki czemu są biodegradowalnym, odnawialnym paliwem, a na dodatek są kompletnie bezpieczne dla środowiska. Dlaczego? W toku spalania się płynu nie wydziela się dym, zatem żadne substancje smoliste nie są wydzielane do atmosfery. Wyzwala się tylko para oraz dwutlenek węgla w bezpiecznej dla ludzi dawce. Niemniej jednak z powodu emisji CO2 nie można montować biokominków w pomieszczeniach, w których jest zamknięty obieg powietrza bądź niedostateczna jego cyrkulacja. Wybierając płyn do kominków koniecznie dowiedzmy się, czy jest atestowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, gdyż wtedy będziemy mieć pełne przekonanie, że produkt jest bezpieczny. Na zbiorniku biopaliwa powinny być wymienione informacje o jego składzie, w związku z tym jeśli wytwórca nie ujawnia tych danych, a jednocześnie nie widzimy wspomnianego wcześniej certyfikatu, kupmy inny produkt. Z reguły droższe produkty charakteryzują się wyższą jakością, bowiem na ich cenę składają się koszty poniesione przez producenta na lata testów i doskonalenia biopaliwa. Po czym jeszcze rozpoznać płyn do biokominka wątpliwej jakości? W toku jego spalania będzie wydzielał się niemiły zapach, pojawi się dym lub na obudowie biokominka osiądzie sadza.

Na jak długo wystarcza płyn do biokominków?

Paliwo do biokominka spala się bezwonnie, jakkolwiek istnieje wiele dodatków aromatyzujących, które można do niego dodać, aby wydzielane podczas jego wypalania ciepło rozprzestrzeniło po mieszkaniu też wybrany przez nas zapach. Na ile godzin wystarcza płyn do biokominka? Jeden litr paliwa starcza się od 3 do 6 godzin, ale prędkość spalania zależy przeważnie od powierzchni paleniska oraz stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska, które w wielu modelach można regulować. Biopaliwo do biokominka najczęściej można kupić w opakowaniach 1L lub 5L. Jeżeli posiadamy duży biokominek, którego nadrzędnym zadaniem ma być ogrzanie mieszkania, będziemy musieli wyposażyć się w pokaźne ilości płynu. Jeśli z kolei biokominek ma służyć jako dekoracja i używamy go okazjonalnie, odpowiedniej wybrać zbiorniki o małej pojemności. Pamiętajmy, że płyn do biokominków to produkt palny, wobec tego najlepiej mieć w mieszkania tylko taką ilość jaka jest potrzebna do bieżącego wykorzystania.