Kilka podstawowych informacji o łańcuchach na koła

Jeśli chcesz zamówić łańcuchy samochodowe, koniecznie sprawdź https://ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu zwiększają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Norwegii, Bułgarii i Turcji), w pozostałych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład w Hiszpanii, Polsce, Niemczech i we Włoszech). Jak zatem modele łańcuchów na koła znajdziemy w sklepach?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła dzielimy przede wszystkim mając na względzie ich zastosowanie. Wyróżniamy modele skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach ciężarowych, terenowych, osobowych i dostawczych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również wzorem zaplotu, grubością i przekrojem ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które powinno być dopasowane do typu felgi. Różne są także materiały, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Współcześnie producenci używają najczęściej stali manganowej lub tytanowej.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i na początku może być przyczyną znacznego stresu. By się go ustrzec się, warto przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Trzeba unikać jazdy po niezaśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Stosując łańcuchy na koła, trzeba też koniecznie kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich użytkowania.

Nasza siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]