Czy można wykorzystać tablicę kredową w mieszkaniu?

tablica kredowa każdemu kojarzy się ze szkołą, nieważne czy ma 10, 30 czy 90 lat. To dlatego, że jest to przedmiot stosowany w procesie nauczania od co najmniej dwóch wieków i wygląda na to, że jeszcze przez wiele lat czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć również inne przeznaczenie.

Kilka słów o historii tablic kredowych

Na początku należy zaakcentować, że tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: zielonym i czarnym. Z czasów szkolnych większość pamięta głównie te pierwsze, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni istniały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, bo wykonywano je z bloków łupkowych bądź desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były stosowane od XIX w. aż do drugiej połowy XX w. Wtedy to powoli zostały zastąpione przez swój nowszy, zielony odpowiednik – lżejszy, z powierzchnią powleczoną emalią na bazie porcelany, do której lepiej przylegała kreda. Nie oznacza to, że czarne tablice kredowe wypadły z obiegu – są produkowane do dziś, ale rzecz jasna nie są już drewniane ani z kamienia. Wytwarzanie tablic kredowych w dwóch kolorach łatwo wytłumaczyć. Kolor zielony uważany jest za uspokajający i nie męczy oczu, z tej przyczyny sprawdza się w szkołach, gdzie należy patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez wiele godzin. Z kolei rysunek czy pismo na czarnej tablicy kredowej charakteryzuje się wyższym kontrastem, stąd dobrze jest instalować takie tablice w dużych aulach, tak by słuchacze z tyłu wyraźnie widzieli każdy napisany czy narysowany szczegół. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, jakkolwiek zdrowsze dla wzroku, są stopniowo zastępowane przez białe tablice magnetyczne, których zaletą jest brak pyłu (pisze się po nich ścieralnym mazakiem).

Jak można zastosować tablicę kredową w domu?

Tablice kredowe, w szczególności te o czarnym kolorze, to też doskonały dodatek dekoracyjny w mieszkania. Rewelacyjnie komponują się z wystrojem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą przeróżne creda czy narysować obrazki i powiesić na ścianie zamiast plakatów. Zaletą takiej dekoracji jest opcja okresowej zmiany treści, dzięki czemu wystrój pokoju nie będzie nas po jakimś czasie nudził. Przy tym nie wydamy wiele – pudełko kolorowej kredy to koszt maksymalnie 4-8 złotych, a wystarcza na wykonanie kilkunastu rysunków i napisów. Na takiej tablicy można także rozrysować tabele z planem obowiązków domowych, które muszą wykonać w ciągu tygodnia nasze dzieci. Można też zawiesić niewielką tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli rysować, ćwiczyć pisanie liter oraz grać ze znajomymi z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne proste gry.