Banknoty obiegowe i kolekcjonerskie – różnice i podobieństwa

Jeśli szukasz banknotów kolekcjonerskich, odwiedź tę stronę.

Kiedy ktoś wspomina o kolekcjonowaniu przedmiotów, jedną z najszybszych myśli obok zbierania znaczków oraz orderów jest gromadzenie monet. Niemniej jednak monety to nie jedyne środki płatnicze, którymi pasjonują się zbieracze. W połowie XX wieku popularna stała się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i pozostałych papierowych środków płatniczych.

Dzieje banknotów oraz z jakiej przyczyny je kolekcjonujemy?

Pierwowzory papierowych środków płatniczych nie pojawiły się na terenie Europy, lecz w Chinach. Pierwsza ich wersja, bliska w w swoim przeznaczeniu najbardziej do teraźniejszych weksli, sporządzona była ze skóry i pojawiła się ponad 2100 lat temu w czasie władzy Dynastii Han. Banknoty w postaci w jakiej funkcjonują dzisiaj formowały się zaś od VII do XII w. w czasie władzy Dynastii Tang i Dynastii Song. Służyły jako udogodnienie dla handlarzy, bo zwalniały ich od konieczności podróżowania na dalekie dystanse z dodatkowym balastem w postaci monet. Europejczycy pierwszy raz usłyszeli o środkach płatniczych z papieru z historii znanych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Wilhelm z Rubruk, lecz w krajach europejskich zaczęto posługiwać się nimi powszechnie między XVII a XVIII w. Z czasem tę formę rozliczenia zobowiązań zaakceptowano na całym świecie. Dopiero w XXI w. banknoty są wypierane przez coraz wygodniejszą bankowość elektroniczną. Stąd też może wzięło się coraz szersze zainteresowanie banknotami jako przedmiotami kolekcjonerskimi, bo nie tylko niosą one ze sobą wartość historyczną, ale też artystyczną – od dekad wszak zadziwiają misternym designem.

Banknoty kolekcjonerskie upamietniają istotne wydarzenia i postaci

Kolekcjonerzy banknotów, podobnie jak nimizmatycy, zbierają zazwyczaj banknoty obiegowe z rozmaitych krajów świata. Są one stosunkowo łatwo dostępne, choć ich cena może być znaczna – to w zależności od ich kondycji i roku wycofania z obiegu. Osobnym rodzajem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, emitowane w limitowanym nakładzie, najczęściej celem upamiętnienia historycznych wydarzeń bądź zasłużonych osób ze świata kultury, nauki i polityki. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 50, 20 i 10 zł emituje Narodowy Bank Polski. Celebrują one m.in. 100. rocznicę przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla banknot 20 zł) czy 90 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (nominał 10 zł). Ciekawostką jest, iż poza olśniewającą oprawą graficzną, banknoty kolekcjonerskie mają takie same zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, między innymi mikrodruki, nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby i elementy wypukłe dla osób niewidomych.

Nasza siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]