Akcesoria jeździeckie – baty i palcaty

Dowiedz się, gdzie zamówić palcaty.

Zamawiając odzież jeździecką warto pamiętać o zaopatrzeniu się również w kluczowe dodatki. Zarówno w czasie turniejów, jazdy rekreacyjnej czy podczas oswajania konia, niezbędne jest wykorzystanie batów oraz palcatów jeździeckich.

Baty oraz palcaty – rodzaje i ich zastosowanie

Wyróżnia się kilka wariantów batów jeździeckich: baty do lonżowania, powożeniowe, ujeżdzeniowe oraz oczywiście palcaty skokowe. Najczęściej używane to:
bat do lonżowania – jest zwykle długi na 160-200 cm i służy do skłonienia zwierzęcia do ustawicznego chodu naprzód, zatrzymania konia albo przykucia jego uwagi. Z jego pomocą trener panuje nad koniem, jednocześnie dystansując się od zwierzęcia na znaczną odległość. Współczesne baty do lonżowania wykonywane są w głównej mierze z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, która gwarantuje, iż solidnie trzyma się dłoni. Przeważnie są składane, lecz spotykane są też modele jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest zauważalnie krótszy (ma średnio od 90 do 140 cm) i na jego końcu jest sznureczek. Wykorzystuje się go w trakcie treningu, okazjonalnie w jeździe rekreacyjnej. Wypada podkreślić, że używa się go wyłącznie wtedy, gdy dżokej nie jest w stanie wymóc od konia preferowanego zachowania za pomocą bodźców przekazywanych nogą lub dłonią.
palcat skokowy – często nazywany też szpicrutą, to najkrótszy rodzaj bata – ma długość ok 60 maksymalnie 75 centymetrów. Zakończony jest najczęściej skórzaną klapką, która wydaje dźwięk dyscyplinujący zwierzę i zmusza je do konkretnego zachowania. Palcatem trąca się łagodnie konia w łopatkę, dlatego też jest on tak krótki.

Po czym rozpoznać, iż uderzenie batem lub palcatem jest zbyt mocne?

W trakcie jazdy palcaty oraz baty trzymamy w ten sposób, by układały się równolegle z wodzami. Jeżeli na rączce znajduję się pętla, nie powinno się zakładać jej aż do nadgarstka, bo w razie potencjalnego upadku jeździec mógłby doznać obrażeń.

Batów jeździeckich oraz szpicrut bardzo łatwo nadużyć, zatem trzeba zawsze posługiwać się nimi z rozwagą. Za silne smagnięcie może spowodować, że zamiast wypełnić polecenie koń będzie bardziej agresywny bądź zacznie kojarzyć daną przeszkodę z odczuwaniem cierpienia. Gdy palcat czy też bat odcisnął ślad na skórze konia oznacza to, że jeździec uderzył na pewno zbyt mocno.

Nasza siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]