Wyprawy w góry – nie tylko Tatry

Coraz więcej osób spędza swój wolny czas na przemierzaniu górskich szlaków. Zwykle rozpoczynają od wędrówki po polskich Tartach, z czasem jednak zaczynają poszukiwać czegoś więcej. Szukają nowych wyzwań – ich marzeniem stają się wyprawy w coraz wyższe partie gór. Prostota przekraczania granic sprawia, że nawet wyprawy na szczyty leżące w oddalonych od naszego kraju miejscach stają się aktualnie możliwe.

Wyprawy w góry wysokie – jak się przygotować?

Dzisiaj przed zwolennikami górskich wędrówek otworem stoją tak nasze krajowe oraz słowackie Tatry czy Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc), ale także najwyższe góry Meksyku, Azji oraz Afryki. Bez wątpienia dużym udogodnieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest obecność na krajowym rynku agencji trekkingowych, które organizują wyprawy na Elbrus bądź Kazbek. Oczywiście pomoc agencji dużo upraszcza, ale jej przewodnicy nie wejdą na szczyty za nas. Potrzebna jest sprawność fizyczna, która pomoże nam wytrzymać trwającą wiele godzin wyprawę z niezwykle ciężkim, ważącym nawet 15 kilogramów plecakiem z odpowiednią do warunków górskich odzieżą oraz właściwym sprzętem.

Wyprawy górskie – jakie wymagania stawiane są uczestnikom?

Od każdego, kto podejmuje decyzję o wzięciu udziału w wyprawie górskiej – na bazę pod Annapurną, Pik Lenina, Elbrusbądź Mount Everest – wymaga się określonej praktyki w podobnych do tego rodzaju ekspedycjach, gdyż im wyżej chcemy się wspiąć, tym większe prawdopodobieństwo rozwoju choroby wysokościowej. Zdolność korzystania z czekanu oraz przemieszczania się w grupie, której członkowie wzajemnie się zabezpieczają liną – to wymogi, które trzeba bezwzględnie spełnić. Nie można zapomnieć też, że trekking wysokogórski to wędrówka o charakterze zespołowym. Znaczenie ma więc umiejętność pracy w grupie. W czasie wyprawy w góry niezbędne jest bezwzględne podporządkowanie się decyzjom, które podejmowane są przez prowadzącego grupę.

Nasza siedziba:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]