Sztabki złota – metoda dywersyfikacji portfela inwestycyjnego

Sprawdź, gdzie zamówić sztabkę złota.

Gromadzenie środków pieniężnych na koncie lub przetrzymywanie ich na lokacie nie jest teraz tak rentowne jak parę lat temu. Niezbyt wysokie oprocentowanie proponowane przez banki, ale także i ogólne zrozumienie, że nie zainwestowany kapitał zapewnia zysku doprowadziły do tego, że Polacy poszukują sposobów, które pozwolą ich oszczędnościom zapewniać z czasem dodatkowy przychód. Obok nabywania funduszy inwestycyjnych, obligacji państwowych czy akcji, coraz większe grono zwolenników zdobywają metale inwestycyjne, a zwłaszcza – sztabki złota.

Sztabka złota to inwestycja na długie lata

Z góry trzeba dobitnie zaakcentować, że lokata pieniędzy w złote sztabki to inwestycja na wiele lat. Złoto z reguły nie ulega słabszym i silniejszym wahaniom odczuwalnym w gospodarce, a nawet niestabilność polityczna oraz gospodarcza nieraz zwiększa jego cenę. Owszem, można spostrzec wahania w jego wartości, jednak badając jej historyczny wykres od razu można dostrzec, iż wraz z upływem lat ona wzrasta. Czemu tak się dzieje? Od stuleci ilość tego kruszcu dostępna na rynku praktycznie się nie zmienia. Niegdyś służył on jako środek płatniczy, dzisiaj jest stosowany w elektronice, przemyśle chemicznym oraz medycynie, jak również – w dalszym ciągu na ogromną skalę – w jubilerstwie i sztuce. Pomimo, iż pozyskiwanie złota jest bezustanne i w teorii powinno go być coraz więcej, recykling tego metalu wykorzystanego np. przy produkcji urządzeń elektronicznych (jak radia CB albo piloty do telewizorów) jest często nierentowny, skutkiem tego zapotrzebowanie na złoto pozostaje na wysokim poziomie i przewiduje się, że w przyszłości trend ten raczej nie ulegnie zmianie.

Złoto w indywidualnych sztabkach i combibary – co wybrać?

Słysząc o lokacie pieniędzy w złoto w sztabkach większa część inwestorów natychmiast uzna, że to nie dla nich, przez znaczny koszt. Jednakże sztabki złota występują w różnych rozmiarach, tym samym praktycznie każdy może sobie pozwolić na inwestycję pewnej części oszczędności w ten metal. Złoto można zakupić już w sztabkach o wadze 1 g, 2 g bądź 5 g. Takie niewielkie sztabki są także perfekcyjne jako upominek. Zamożniejsi inwestorzy, mający pokaźniejszy kapitał często kupują się na większe sztabki złota o wadze 50 g, 250 g, a także 1000 g. Warto jednakże wiedzieć o dwóch kwestiach. Po pierwsze, nie da się podzielić kupionej sztabki przy ewentualnej odsprzedaży. Po drugie, wybierając większą sztabkę kupujemy złoto zdecydowanie taniej. Toteż należy zamawiać złoto w sztabkach o przeróżnym ciężarze lub zdecydować się na kupno tzw. combibarów, które są wstępnie podzielone na drobne sztabki.

Nasza siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]