Kilka informacji o systemie bankowy SWIFT

Więcej informacji o systemie rozliczeń SWIFT.

Mimo, iż praktycznie każdego dnia korzystamy z usług bankowych, masa Polaków pierwszy raz usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania sankcji w stosunku do Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Jednak system SWIFT używany jest już od lat 70-tych XX w. i jest jednym z filarów sprawnego działania bankowości międzynarodowej.

System SWIFT nie jest jedyny

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak ten skrót stosuje się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno o wiele bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to bardzo popularny, jednakże nie jedyny stosowany w dzisiejszych czasach system tego typu. Nie licząc m.in. w Naszym kraju funkcjonują dodatkowo z systemów: Elixir, SEPA oraz SORBNET.Na świecie wykorzystywane są także rozmaite systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia bankowe na obszarze konkretnego kraju.

Jak zatem wyróżnia się system bankowy SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem niemal wszystkie kraje na świecie i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba obecnie przekracza już 11 tysięcy, ale też giełdy, domy maklerskie oraz wiele pozostałych instytucji finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Dopuszczalne jest również nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod zawiera 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC największych polskich banków

Nawet jeżeli jedynie od czasu do czasu realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka znaleźć taką informację. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku popularnych banków, działających w Naszym kraju.

– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]