Na nordiqa.com znajdziesz wszystko, co trzeba wiedzieć o kursie franka szwajcarskiego.
O franku szwajcarskim większość Polaków wie niewiele, generalnie raptem to, że jest to waluta, w której dziesiątki tysięcy naszych rodaków zaciągnęło kilka lat wstecz kredyty, które teraz trudno im spłacić. Tymczasem historia tej waluty jest bardzo interesująca.
Frank szwajcarski – uznawany za jeden z najładniejszych banknotów na świecie
Oczywiście, frank szwajcarski to waluta narodowa Szwajcarii, jednakże jest to również obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak euro, funt brytyjski oraz dolar amerykański, frank szwajcarski jest zaliczany do głównych walut współczesnego świata. Jednak nie była to pierwotna waluta, która funkcjonowała w obiegu na terenie Szwajcarii. Frank w praktyce pojawił się zaledwie w połowie XIX w. i zastąpił liczne miejscowe waluty, które uprzednio emitowano w poszczególnych kantonach. Przez poprzednie dziesięciolecia swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej ogromnej stabilności, unikając między innymi sporym zawirowaniom w latach kryzysów politycznych i ekonomicznych, jakich doświadczyliśmy w XX oraz XXI w. Niewiele osób wie, że frank szwajcarski uważany jest za jedną z najbardziej urzekających walut świata. Jego banknoty wprowadzone do obiegu od połowy 90-tych charakteryzują się porywającą kolorystyką i niecodzienną pionową orientacją grafiki. Na frankach umieszczono osobistości ze świata kultury (na przykład Alberto Giacomettiego, Le Corbusiera czy Charlesa-Ferdinanda Ramuza), a nie jak zwykle bywa – twarze wojskowych, polityków czy królów. A motywem przewodnim najnowszej, dziewiątej już serii banknotów są przyroda, nauka i Ziemia.
W jaki sposób znaleźć kurs franka szwajcarskiego?
Frank szwajcarski wciąż cieszy się znacznym popytem wśród inwestorów, jednakże jego notowania śledzą także z uwagą osoby z nieuregulowanymi zobowiązaniami w tej walucie. Aby znaleźć bieżący kurs franka szwajcarskiego, rekomendujemy odwiedzać na stronę kantoru internetowego, gdzie notowania franka odświeżane są w parusekundowych odstępach. Tu można także przejrzeć wahania wartości waluty w określonym przedziale czasu. To opcja idealna dla frankowiczów czuwających na stosowny moment, by przewalutować walutę przed uregulowaniem kolejnej raty zadłużenia, a także dla inwestorów planujących swoje następne kroki.