Czy opłaca się inwestować w srebro w sztabkach?

Jeśli potrzebujesz srebra w sztabkach, koniecznie wejdź na goldbroker.pl.

Od zawsze uważa się, że inwestowanie w kruszce jest świetną metodą na lokowanie pieniędzy, która z biegiem lat przynosi wymierny profit. Najpopularniejszym obecnie metalem inwestycyjnym jest bezsprzecznie złoto, jednak w ostatnim czasie srebro znów jest popularne wśród coraz większego kręgu osób, zarówno tych ze skromniejszym, jak i dużym potencjałem finansowym, i przestało być traktowane zaledwie jako metal przemysłowy.

Srebro w sztabkach – czy to dochodowa lokata?

Złoto pojawia się w złożach 17 razy rzadziej od srebra, trzeba jednak zaznaczyć, że wartość rynkowa srebra w stosunku do wartości złota nie odzwierciedla tej zależności ilościowej i stale jest dostrzegalnie niższa. Nabycie srebra jest jednakże doskonałą propozycją dla inwestorów, którzy pragną urozmaicić swój portfel, a którzy nie posiadają finansów pozwalających na nabycie dużych zasobów złota. Wypada jednak mieć świadomość, że z uwagi na swoje właściwości, srebro znajduje rozległe zastosowanie w rozlicznych sektorach przemysłu co powoduje, że jego wartość jest w wyższym stopniu czuła na przemiany zachodzące na rynku. Łatwo to swoją drogą dostrzec przeglądając wykres jego ceny z minionych 30-40 lat. Z tego też powodu inwestycja finansów w srebro obarczona jest wyższym prawdopodobieństwem niepowodzenia, dlatego zalecana jest osobom rozeznanym w prognozowanej i aktualnej sytuacji na rynku kruszców. Można jednak przewidywać, że popyt na srebro nadal będzie się utrzymywał, a wraz z dynamicznym rozwojem elektroniki, medycyny czy fotowoltaiki, w których srebro jest na co dzień używane, a także nieprzerwanej popularności biżuterii srebrnej, prawdopodobnie jego wartość będzie z roku na rok wzrastać.

Czy przeciętnego Polaka stać na inwestycję w sztabki srebra?

Na wzór złota, srebro w sztabkach dostępne jest w kilku wagach, co ułatwia skonstruowanie portfela, umożliwiającego sprzedaż w zależności od potrzeb mniejszych bądź większych jego ilości. Te najdrobniejsze, a tym samym również najbardziej „na kieszeń” średnio zamożnego Polaka, to sztabki o ciężarze jednej uncji trojańskiej oraz 100 g i 50 g. Niewątpliwie, jeśli zamówimy sztabkę o wyższym ciężarze, to zapłacimy za srebro taniej, warto aczkolwiek pamiętać, że sztabka jest niepodzielna i w przypadku potrzeby jej odsprzedaży musimy znaleźć kupca, który weźmie ją w całości. W związku z tym jeśli sztabki srebra mają być także asekuracją na czas kryzysu, lepiej zdecydować się na nabycie sztabek w kilku ciężarach, aby mieć możliwość w przyszłości sprzedać tylko tyle srebra, ile istotnie musimy. Inną opcją jest także inwestycja w odpowiednio kosztowniejszy srebrny combibar, czyli scalone sztabki srebra o wadze 1 g dające się bez trudu rozdzielić. Minusem kupna srebra, czy to w sztabkach czy w monetach bulionowych jest to, iż – w przeciwieństwie do złota – jego nabycie oraz sprzedaż obciążone są VAT-em.

Nasza siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]