Sprawdź więcej szczegółów o korekcie stożka rogówki na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/.
Stożek rogówki to przypadłość, która w znacznym stopniu utrudnia życie – pogarsza jakość widzenia, a przy tym może powodować kolejne schorzenia oczu. Dzisiejsze kliniki okulistyczne dysponują wiedzą pozwalającą poradzić sobie z tym problemem. Jak zatem wygląda przebieg korekty stożka rogówki?
Stożek rogówki ujawnia się już w okolicy trzydziestego roku życia
Rogówka to transparentny element oka, który silnie koncentruje promienie światła. Mieści się przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, niemniej jednak posiada mnóstwo receptorów bólu. Mniej więcej w drugiej i trzeciej dekadzie życia może ulec deformacji polegającej na ścieńczeniu oraz uwypukleniu w centralnej części. Jest to spowodowane nadwątleniem tkanki, która – jak się przypuszcza – ulega oddziaływaniu rodników. Stożek rogówki powoduje astygmatyzm oraz krótkowzroczność, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie świetlne. Pacjenci uskarżają się również na podrażnienie oczu, niekiedy zdarza się też podwójne widzenie. Stożek rogówki nierzadko współistnieje z innymi schorzeniami oczu, między innymi zapaleniem spojówek. Szczęśliwie współcześnie efektywne leczenie stożka rogówki jest możliwe. We początkowej fazie wada jest prostowana z wykorzystaniem soczewek kontaktowych bądź okularów, później jednak potrzebne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.
Korekta stożka rogówki – efektywne metody
Korekcję stożka rogówki przeprowadza się za pomocą przeróżnych zabiegów medycznych. Dzisiaj najbardziej efektywną metodą na podniesienie ostrości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się też korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. metodę Topoguided. Świetne rezultaty zapewniają zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia niwelowanie astygmatyzmu lub krótkowzroczności za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po jakimś czasie udać się na zabieg z użyciem lasera, który zupełnie usunie wadę wzroku.
Nasza siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]