Po więcej informacji o bólu kręgosłupa piersiowego kliknij w to miejsce
Nawracający ból kręgosłupa w odcinku piersiowym, lędźwiowym lub między łopatkami stopniowo staje się codziennością dla dużej części populacji. Dziś nie jest to już przypadłość, której doświadczają tylko starsi ludzie. Niska aktywność fizyczna połączona z siedzącą pracą sprawia, iż bólu tego rodzaju doznają również młodsi ludzie.
Co może być przyczyną bólu kręgosłupa?
Ból pleców może wynikać z kilku źródeł. Jego odczuwanie przykładowo w odcinku piersiowym nierzadko związane jest z układem nerwowym, w szczególności jeśli doświadczany jest jako ból promieniujący w kierunku barku oraz ramion. Ból kręgosłupa piersiowego może też informować o powstawaniu schorzeń narządów wewnętrznych bądź zmian reumatycznych, toteż jego leczenie inicjuje się m.in. od wykluczenia tego typu źródeł. Natomiast ból między łopatkami, jak również ból kręgosłupa lędźwiowego częstokroć jest następstwem nadwyrężenia struktury kręgosłupa (ścięgien, mięśni czy więzadeł przykręgosłupowych), wynikającego na ogół z przenoszenia obiektów o dużej masie lub złą postawą. Taki ból przeciążeniowy często jest zaniedbywany, gdyż łagodnieje po odpoczynku, niemniej jednak może on być objawem początków przepukliny dyskuczyli dyskopatii. Naturalnie ból kręgosłupa bywa także konsekwencją najrozmaitszych stanów zapalnych bądź obrażeń niejednokrotnie tak znikomych, że wracamy do nich pamięcią dopiero w trakcie wizyty w gabinecie lekarskim.
Jak się uchronić przed bólem kręgosłupa?
Bólu pleców nie wolno ignorować i należy natychmiast zgłosić się na wizytę u lekarza. Określi on orientacyjnie rodzaj i przyczynę bólu, po czym odeśle do stosownego lekarza specjalisty, który zaplanuje najlepszy kierunek terapii. Nie warto jednakże czekać, aż pojawi się ból krzyża. Nawet jeżeli z kręgosłupem nie mieliśmy na razie problemów. W tym celu doktorzy rekomendują systematyczne ćwiczenia, utrzymanie odpowiedniej wagi oraz pamiętanie o dobrej postawie m.in. w trakcie pracy przy komputerze. Spięte mięśnie karku i grzbietu można także rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych lub za sprawą aparatów do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż drganiami umacnia mięśnie, co redukuje ból przeciążeniowy, a także pobudza cyrkulację krwi i limfy.
Nasza siedziba:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]