Masz problemy z układem moczowym? Czas na wizytę u urologa!

Sprawdź więcej informacji o urologii w Krakowie na www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/.

Konsultacja z urologiem powoduje u szeregu pacjentów zakłopotanie. Choroby, które bada urologia, uważane są jako niezmiernie krępujące, co skutkuje tym, że pacjenci, którzy dostrzegli u siebie niepokojące oznaki choroby, w szeregu przypadków zwlekają przez wiele miesięcy zanim zdecydują się na badanie u urologa. Niestety może to skutkować daleko idącymi następstwami dla układu moczowego.

Jakie symptomy są przesłanką do wizyty u urologa?

Urologia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Narządy tego układu odpowiadają między innymi za produkcję hormonów czy wydalanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako pośledni produkt metabolizmu protein. Na problemy z układem moczowym może wskazywać sporo rozmaitych symptomów, które często są lekceważone przez pacjentów z nadzieją, iż same miną. Na jakie wobec tego symptomy należy zwrócić specjalną uwagę i potraktować je jako przesłankę do natychmiastowego zapisania się na konsultację z urologiem? Są to zwłaszcza jakiekolwiek zmiany dotyczące moczu, czyli pojawienie się w nim ropy lub krwi, jego ciemniejsze zabarwienie czy spienienie, ale również pieczenie lub ból przy oddawaniu moczu, przerywany strumień, nietrzymanie moczu bądź wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre symptomy są też mniej wyraziste, np. nadciśnienie tętnicze, ból podbrzusza lub pleców i spuchnięcie stóp. Urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, tym samym panowie powinni zgłosić się do niego jeśli mają problemy z wywołaniem erekcji, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w nasieniu), ze stulejką czy gdy dostrzegą zmiany na jądrach lub prąciu. Należy też zaznaczyć, że panowie po ukończeniu 40 lat powinni regularnie umawiać się na kontrolne badanie prostaty.

Codzienność pracy urologa – leczenie wodniaka jądra, wazektomia i skomplikowane zabiegi

Pacjenci na ogół przychodzą do gabinetu lekarza urologii celem wykonania biopsji gruczołu sterczowego (umożliwiającej diagnostykę nowotworu tego narządu), cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), konsultacji odnośnie wazektomii, jak również leczenia stulejki, torbieli nerek bądź wodniaka jądra. Urolodzy codziennie wykonują także wiele skomplikowanych zabiegów, takich jak laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego, przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego i plastyka miedniczek nerkowych.

Nasza siedziba:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]