Ekstrakcja zęba i podcięcie wędzidełka – zabiegi u chirurga stomatologa

Nie wszystkie schorzenia zębów i dziąseł mogą być uleczone w trakcie standardowych zabiegów stomatologicznych. Jeśli te sposoby leczenia okazują się nieefektywne, stomatolog podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla wielu pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które powodują, że nawet najbardziej złożone zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a powikłania zdarzają się rzadko.

Czym zajmuje się chirurg dentysta?

Do zabiegów często prowadzonych przez chirurga dentystycznego należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (przykładowo całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Te zabiegi przeprowadza się, jeśli zęby są w złym stanie – przede wszystkim na skutek często powracających stanów zapalnych albo postępującej próchnicy. Chirurg dentystyczny zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu odbudowę różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do dentysty chirurga trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Chirurg stomatolog a efektywne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu wiązały się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. W dzisiejszych czasach jednakże dostępne są środki, skutecznie eliminujące nieprzyjemne doznania. Poza tym pacjenci, którzy panicznie boją się fotela stomatologicznego, mogą otrzymać dodatkowe środki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie pełnej narkozy.