Rak gruczołu piersiowego jest chorobą, która każdego roku dotyka ponad milion kobiet we wszystkich zakątkach świata. W znacznym procencie przypadków ten nowotwór złośliwy diagnozowany jest z opóźnieniem, co znacznie potęguje groźbę przerzutów na pozostałe narządy (m.in. wątrobę bądź układ kostnybądź wątrobę), jak również zgonu. Mimo, że od dziesiątek lat prowadzanych jest wiele kampanii mających na celu rozpowszechnianie regularnych badań umożliwiających wczesne diagnozowanie raka piersi, nadal z powodu tego nowotworu umiera co roku setki tysięcy osób, w tym również mężczyzn.
Gęste piersi a problemy z diagnozowaniem raka piersi
Jedną z przyczyn trudności z diagnostyką raka piersi na wczesnym etapie jego rozwoju są tzw. gęste piersi. Wyróżniają się one tym, że znajduje się w nich przewaga tkanki gruczołowej od tkanki tłuszczowej. Dostrzeżenie guzków w gęstych piersiach jest o wiele trudniejsze – zmiany w tkance nie są zauważalne, ponieważ zarówno gruczoły, jak i guzki, oznaczone są na wynikach badań mammograficznych jasna barwą. Zmiany trudno także poczuć w badaniu dotykiem. Statystyki są więc okrutne – kobiety posiadające gęste piersi są kilkukrotnie bardziej zagrożone rozwojem raka piersi, a sam nowotwór diagnozowany jest u nich w szeregu przypadków na późnym etapie rozwoju, co w znacznym stopniu zmniejsza szanse efektywnego leczenia.
Urządzenie diagnostyczne AILIS umożliwi tańsze oraz szybsze diagnozowanie raka piersi
AILIS – polski start-up technologiczno-medyczny – zaprojektował urządzenie rozpoznające zmiany nowotworowe – nawet te niewielkie – u kobiet z gęstymi piersiami. System badania tkanek piersi wykorzystany w urządzeniu AILIS bazuje na technologii PDI, czyli Parametric Dynamic Imaging (Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne). Za sprawą obrazowania układu naczyń krwionośnych i wczesnego wykrywania procesu tworzenia się naczyń włosowatych, dysponuje ona ogromnym potencjałem wczesnego diagnozowania raka piersi. Badanie z użyciem tego przyrządu gwarantuje kobietom zupełny komfort: przebiega bezdotykowo, bez obecności osób postronnych i trwa zaledwie 4 minuty. W rozwiązaniu proponowanym przez AILIS rezultaty badania analizuje sztuczna inteligencja. Radiolog bada wyłącznie przypadki, gdzie diagnoza wskazuje na duże prawdopodobieństwo pojawienia się nowotworu. Wprowadzenie na rynek systemu opracowanego przez start-up AILIS pozwoli w niedalekiej przyszłości na tańsze oraz szybsze diagnozowanie raka piersi.
Nasza siedziba:
AILIS
Isalus Sp. z o. o.
ul. prof. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków