Biopsja fuzyjna prostaty – co warto wiedzieć o zabiegu?

Po więcej informacji o biopsji gruczołu krokowego kliknij w to miejsce.

Prostata, czyli gruczoł krokowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem formy oraz rozmiaru do włoskiego orzecha. Mieści się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada między innymi za produkowanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Problemy z prostatą pojawiają się u panów wraz z wiekiem, dlatego tak ważkie jest jej cykliczne badanie. Daje to możliwość zdiagnozowania przerostu lub zapalenia tego gruczołu, jak również stosunkowo wczesnego zauważenia groźnych zmian rakowych. Należy podkreślić, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie wolno lekceważyć ryzyka jego ewentualnego powstania.

Trudności ze wzwodem i oddawaniem moczu – niepokojące objawy

Mężczyźni po 45 roku życia muszą w regularnych odstępach odwiedzać gabinet urologiczny, szczególnie jeżeli zauważyli alarmujące symptomy związane z oddawaniem moczu, jak przykładowo trudności w zatrzymaniu bądź rozpoczęciu oddawania moczu, pieczenie w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, problemy ze wzwodem i wytryskiem, jak również pulsacyjny strumień czy krew w moczu. Jeżeli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju raka, urolog zleci badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi świadczy o ogromnym niebezpieczeństwie rozwoju raka. Żeby jednak mieć bezdyskusyjną pewność, nieodzowne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Czy biopsja gruczołu krokowego jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczoły sterczowego, wykonywana w szpitalnych warunkach, która dzięki zastosowaniu równolegle wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki o wiele dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu korzysta się wyłącznie z obrazowania TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg trwającym zwykle około 30 minut. Prócz tego pacjent pozostaje także po zabiegu kwadrans bądź dwa na oddziale, tym samym pełna procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna odbywa się w znieczuleniu miejscowym, stąd mimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona zasadniczo bezbolesna. Uzyskane wycinki prostaty są później sprawdzane przez patomorfologa, który ocenia czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi korzystanie z rozrusznika serca, mała krzepliwość krwi i uczulenie na niektóre leki. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najdokładniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszystkie pytania wywiadu medycznego.

Nasza siedziba:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]