Jak pracować wygodnie na home office?

Jak dotąd praca zdalna stanowiła dodatek do pracy w biurze. Najczęściej była po prostu formą zachęty dla pracownika. Teraz z uwagi na nadal utrzymujący się stan pandemii wielu z nas odesłano na tzw. home office. Jednak nie wszyscy potrafią poradzić sobie z tym trybem pracy. Rozwiązaniem jest dobra organizacja. Jak wobec tego zaplanować sobie pracę w domu?

W związku z obecnym stanem epidemiologicznym, wiele korporacji zdecydowało się przejść na tryb home office. Dla odsetka pracowników, którzy nie mieli przedtem doświadczenia z takim systemem pracy, skuteczna organizacja czasu może wydawać się ogromnym wyzwaniem, bowiem wymaga od nich dostosowania się do paru nowych zasad.

Jak stworzyć ergonomiczne miejsce do pracy w mieszkaniu?

Najpierw warto zorganizować sobie komfortowe miejsce do pracy. Idealną opcją jest pokój specjalnie dla niej przeznaczony. Lecz nie w każdym domu jest to wykonalne. Niekiedy posiadamy zaledwie minimum przestrzeni na ustawienie stolika czy biurka i to także się sprawdzi. Istotne jest jednak to, żeby strefa pracy była odseparowana od strefy osobistej. Koniecznie musimy też zadbać o oświetlenie, by było jak najbardziej naturalne.

Jak tanim kosztem urządzić miejsce do pracy? Jeśli nie masz w mieszkaniu ergonomicznego biurka czy krzesła to rekomendujemy zdecydować się na jego kupno z drugiej ręki albo sprawdzić lokalne ogłoszenia o sprzedaży na portalach społecznościowych.

Praktyczne planowanie codziennej pracy

W czasie pracy poza biurem kluczowa jest dyscyplina oraz zaangażowanie w wykonywaniu zadań. Powinniśmy zachowywać się tak, jak podczas pracy w firmie. W przypadku, jeśli nasze godziny pracy są elastyczne, to radzimy wybrać te, w których pracujemy najefektywniej. Warto pamiętać, aby w czasie pracy nie wykonywać domowych obowiązków. Efektywnym sposobem na zwiększenie koncentracji się na pracy jest wyciszenie notyfikacji z mediów społecznościowych oraz stosowanie metody Pomodoro, polegającej na 25 minutowych etapach pracy z 5 minutową przerwą między następnymi zadaniami.

Praca zdalna dress code

Cały dzień przesiedziany w dresie mimo, że zdaje się być wygodnym pomysłem, może mieć negatywny wpływ na terminowe wykonywanie obowiązków. Codzienny ubiór może być tak wygodny, że będzie powodować rozleniwienie. Aby do tego nie doprowadzić warto zadbać o swój ubiór, w szczególności jeżeli w trakcie pracy odbywają się spotkania przez internet. Będziesz się czuć wtedy bardziej profesjonalnie.

Utrzymanie relacji ze współpracownikami

W przypadku przejścia na zmiany pracy na tryb zdalny znikają interakcje biurowe jak poranne rozmowa przy kawie, wspólne wyjście podczas przerwy obiadowej bądź dojazd do biura. Do podtrzymania przyjacielskich stosunków ze współpracownikami warto wykorzystać darmowych komunikatorów typu Messenger. W razie konieczności skomunikowania się równocześnie z dużą grupą pracowników, lepszym rozwiązaniem będzie zebranie online przez Google Meet, Skype lub Zoom. Jeśli odczuwamy potrzebę rozmowy, nie bójmy się poruszyć z przyjaciółmi z pracy też tematów osobistych. W pracy zdalnej wyjątkowo ważne jest zachowanie stosownego komfortu psychicznego, szczególnie kiedy z rzadka widujemy się z innymi znajomymi.