Węzeł optyczny – zalety dobrego urządzenia

Zamów węzeł optyczny.

Dzisiejsze instalacji komputerowe niemal za każdym razem tworzy się z zastosowaniem kabli światłowodowych. Jest to zasługą niepowtarzalnych właściwości tego kabla – prędkości transmisji informacji oraz niewielkich zakłóceń. Jak wiemy, sieci tego typu nie byłyby w stanie działać bez właściwych podzespołów umożliwiających transmisję danych oraz ich kodowanie. By zamontować taką instalację potrzebne są takie podzespoły jak nadajniki optyczne oraz multiswitche, a także węzły optyczne. Te ostatnie są kluczowe dla działania każdej instalacji – umożliwiają wszak modyfikację sygnału ze światłowodu na elektryczny i dzięki temu dostarczenie usług końcowym abonentom. Jak więc działają? Jakie parametry powinien wykazywać dobry węzeł optyczny?

Działanie węzła optycznego

Jak przed momentem wspomnieliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał optyczny, by przesłać sygnał elektryczny. Warto jednak nadmienić, że jego działanie nie ogranicza się tylko do tego, gdyż węzeł optyczny może też funkcjonować odwrotnie. Pasmo, na jakim zwykle funkcjonuje węzeł optyczny to od kilku megaherców do aż 1 gigaherca. Do właściwego działania węzła optycznego potrzebna jest również odpowiednia osłona, zabezpieczająca wrażliwe podzespoły w środku węzła przed pyłem, wilgocią oraz innymi zagrożeniami – zwykle wyprodukowana z metalu.

Cechy węzła optycznego

O tym, czy konkretny węzeł optyczny jest właściwy, świadczą określone cechy. Najważniejsze będzie pasmo działania węzła i moc sygnału – od tego zależy bowiem liczba ostatecznych abonentów, do których doprowadzi sygnał. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na pobór energii – w ogromnej mierze wpływa to na koszty eksploatacji węzła optycznego. Chcąc uniknąć trudności przy naprawach sieci, warto także przetestować metody konfiguracji węzła – dobrze, jeśli pozwala na wygodną korekcję ustawień.

Nasza siedziba:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]