Sklep z serwonapędami

Serwonapędy są typem silników, które poza wytwarzaniem mocy, są używane także w celu ustawiania osi. Ich największą stroną jest duża dokładność – pod tym względem są znacznie efektywniejsze od zwykłych silników.

Serwonapędy – jak to jest zrobione?

Ich najważniejszą częścią jest silnik napędzany elektrycznie, który uruchamia cały zestaw. Na efektywność serwosilnika największy wpływ ma sterownik, z użyciem którego można pozycjonować oś. istotną częścią serwonapędów jest także moduł sprzężeń zwrotnych, a cały układ musi stanowić hermetyczną całość i być wykonany z materiałów gwarantujących jego niezawodność.

Kontrolowanie serwonapędów

W przypadku serwosilników najistotniejsze jest bezproblemowe kontrolowanie. Z uwagi na to większość ich wytwórców dba o to, by oferowane przez nich serwonapędy mogły być kontrolowane z poziomu komputera – często spotkać można systemy GUI, z którymi łatwiejsze jest kontrolowanie serwonapędów oraz tworzenie wykresów ich działania.

W jakich miejscach wykorzystuje się serwonapędy?

Serwonapędy powszechnie wykorzystywane są w maszynach do wykonywania przedmiotów plastikowych – umożliwiają bowiem dokładne przesuwanie formy. Znajdują też zastosowanie w zakładach, w których ważne jest precyzyjne nawinięcie materiału na rolkę. Wykorzystuje się je w stołowych wiertarkach i maszynach służących przenoszeniu towarów w magazynach.